دوشنبه 4 تير 1397   11:48:09
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
یادداشت

1395/9/3 چهارشنبه
مدیریت بسیجی
مدیریت بسیجی، مدیریتی مبتنی بر معنویت اسلامی و ارزشهای انسانی است
 " «اولین وظایفی که امام خمینی (ره) در تفکر بسیجی مشخص کردند، بحث ادای تکلیف بود .چیزی که بسیجی را به میدان عملی ( چه جنگ و چه میدانهای دیگر) می کشاند، انجام تکلیف است " . لذا عبودیت نسبت به پروردگار جوهره تفکر بسیجی است .

«بسیجیان زمان جنگ افرادی بودند که هدفشان را می شناختند و نگاه به فردا و فرداها داشتند" و حفظ حاکمیت اسلامی در کشورها را برای دستیابی به سعادت و نیک فرجامی در دنیا و آخرت دنبال میکردند.

رهبران انقلاب اسلامی نیز در جملات خود ، به گونه دقیق و ظریفی ، تلاش نموده اند تا مختصات تفکر بسیجی را در ذهن مخاطبان خود به تصویر بکشند.

این جمله امام خمینی (ره) که :
" بسیج میقات پابرهنگان و معراج اندیشه پاک انسانی است"
 مبنای تفکر بسیجی را مورد تاکید قرار میدهد. و این جمله مقام معظم رهبری که :
" بسیجی یعنی علی (ع) که تمام وجودش وقف اسلام بود"
 الگوی عینی و شاخص کاملی را برای تفکر بسیجی در ذهن مخاطب تداعی می نماید.


اصول مدیریت در مدیریت بسیجی
مدیریت مومن و شجاع بسیجی ، در دوران دفاع مقدس به دنبال تحقق عمل صالح بود و "جنگ عمل صالح می خواست" . مدیر بسیجی ، مدیریت را برای خود تکلیف می داند .

ریشه اصلی مدیریت بسیجی ، بر دو اصل توحید و ولایت است.

مدیریت بسیجی خودباور است و به دنبال استقلال و خودکفایی اقتصادی می باشد که این امر بیشتر ناشی از جنبه های اقتصاد سیاسی است ، به تعبیری مدیریت بسیجی تنظیم و تکریم به سوی ظالمین ندارد، او سعی می کند نیروهای خود را برای انجام کارهای بزرگ تشویق کند و زمینه را برای شکوفایی استعدادهای آنها فراهم نماید. مدیریت بسیجی در پی تحقق شعار ما می توانیم ، می باشد و در خیلی از موارد این شعار را عملی ساخته است.


در زمینه روحیه قناعت و خدمت رسانی
هزینه هایی که برای انقلاب ایجاد می کند اندک ، و خدمتی که به انقلاب می رساند زیاد است. کسی می تواند در انقلاب پیشتاز باشد که بهره گیری دنیایی اش از انقلاب ، کمتر از بقیه باشد. وضع زندگی اش را طوری سامان ندهد که از مستضعفین اقشار جامعه فاصله بگیرد. در عین حال ممکن است دکتر ، مهندس و عهده دار هر سمتی باشد. این پیشتازی در زمینه های تقوا و بصیرت هم وجود دارد.

درمورد مدیریت منابع مالی و نحوه استفاده از بیت المال،‌نمونه های عملی بسیاری از فرماندهان جنگ قابل شمارش است. یکی از اصولی ترین مبانی این مدیریت ، تقدم سطوح پایین بود، به گونه ای که اگر در هنگام توزیع امکانات کمبودی بود، فرماندهان می گفتند بگذار به فرماندهان نرسد.

اصل کارآمدی در تفکر بسیجی همواره مورد توجه است و قطعا مسئولی که بر مبنای تکلیفش عمل کند و از همان امکانات موجود به نحو احسن بهره ببرد و بر خدای متعال توکل کند، موفق ترین مسئول خواهد بود.

مدیر بسیجی محافظه کار نیست بلکه به شدت از این روحیه بیزار است. مدیر بسیجی یک مدیر انقلابی است و اصلاح گر.
در یک سازمانی که بر مبنای تفکر بسیجی شکل گرفته، در همه کارها و همه اهداف رنگ خدایی دیده میشود و اخلاص ، بارزترین ویژگی نیروهای بسیجی است.

یکی از کارهایی که باید در سازمان و نوع مدیریت ها اعمال گردد، این است که هدف سازمانی پراهمیت باشد. دراین صورت است که هدف و آرمان محور بودن بیش از پیش معنی پیدا می کند و در این صورت است که تا آخرین نفس برای تحقق آن مجاهدت میگردد.


اهمیت فوق العاده نیروی انسانی
در مدیریت بسیجی ، نیروی انسانی آماده و ماهر ، عامل اصلی موفقیت است، چرا که با فعال شدن آن سایر ملزومات هم قابل دسترسی است .

لذا "در دفاع مقدس" نیروی انسانی که تصور میشد نقطه ضعف ما باشد ، قدم به قدم مایه قوت ما شد به تعبیری در مدیریت بسیجی ، این اراده انسانهاست که واقعیت ها را میسازد.

مدیریت بسیجی ، سیاست گذار و خستگی ناپذیر است و تا رسیدن به اهداف و نتایج مطلوب ، کسالت و خستگی را به خود راه نمی دهد.

در زمان جنگ برای تحقق هدف، افراد از بسیاری از نیازهای مصرفی خود می گذشتند . یعنی ایثارگری و صرفه جویی دو اصل مهم بودند . اما بعد از جنگ ، این دو اصل مهم را به صورت فرهنگ در نیاوردیم .

کم توقعی و پرکاری با وجود امکانات کم ، از دیگر ویژگیهایی است که میتوان برای یک سازمان بسیج شده ، برشمرد. "وقتی بسیجی وارد میدان می شود با همان امکانات و وسایلی که در اختیارشان است ، می ایستد و نهایت تلاشش را می کند" تفکر بسیجی می گوید ، وقتی تکلیف را تشخیص دادی باید برای ادای آن وارد میدان شوی و از هرچه در توان داری کمک بگیری. از علم ، تخصص ، تجربه ، ابزار و امکانات کار به نحو احسن و در حدی که در توان دارد  استفاده می نماید . نیروی بسیجی در بحران ها و مناسبت ها ، دست به ابداع می زند و کارهایی که ظاهرا ناممکن است ، ممکن می سازد. خودباختگی و یاس در خود راه نمی دهد. مدیریت بسیجی قابل تبدیل شدن به یک الگوی کامل مدیریتی را دارد بدین منظور می توان با انجام بررسی های گسترده و مطالعات بیانات امام و مقام معظم رهبری ، مصاحبه با فرمانده هان و رزمندگان دفاع مقدس ، اجزاء و شکل این مدل را گام به گام کاملتر نمود.

ضرورت دارد این الگو متناسب با نیازهای فعلی کشور تولید شود و به گونه روزآمد با تاکید بر حوزه های فرهنگی – اجتماعی عرضه گردد.

هم اینک نیاز به بازگشت فرهنگ و تفکر بسیجی هستیم ، همانانی که از تبار بی مدعایان بودند و بر قله مرتفع ایمان در زلال ایثار وضو ساختند، به معبود خود اقتدا می کردند و بر سجاده توکل می نشستند و نماز وصل می خواندند. شمیم روح انگیز شجاعت و عطرجان بخش شهامت با تار و پود وجودیشان پیوند خورده بود.

در پایان باید اذعان نمود که در فرهنگ بسیج تا ابد راه امام (ره) عزت ، کلام رهبری سعادت ، کشته شدن در راه خدا کرامت ، اسرائیل عاصب و آمریکا دشمن شماره یک ملت ایران است.

فرهنگ بسیجی هتک دین را نمی پسندد ، ترویج ابتذال را قبول ندارد، تضعفیف ارکان نظام را بر نمی تابد ، بر سبیل عدم گام بر میدارد و خلاصه آن می شود که خدا خواهد.
رضی الله عنهم و رضو عنه
 
ذبیح اله سلمانی
مدیر کل امور اداری و پشتیبانی وزارت امور اقتصادی و دارایی

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

نسخه قابل چاپ