دوشنبه 4 تير 1397   12:19:14
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
آخرین اخبار
1395/10/20 دوشنبه
تسهیلات سامانه جامع گمرکی برای واردات مواد اولیه و تجهیزات خطوط تولید
معاون فنی و امور گمرکی گمرک ایران از تسهیلات سامانه جامع گمرکی برای واردات مواد اولیه و تجهیزات خطوط تولید خبر داد.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از واحد مرکزی خبر، فرود عسگری گفت: اطلاعات ترخیص کالاهای واحدهای تولیدی در سامانه جامع گمرکی تجمیع و خدمات ما به تولیدکنندگان الکترونیکی شده است.
 
وی افزود: بر اساس این اطلاعات خیلی از آنها مشمول کار کارشناسی در گمرک نمی‌شود و کسی که مواد اولیه دارد یا تجهیزات خط تولید آورده است به محض اظهار ؛ به صندوق و درب خروج هدایت می‌شود.
 
عسگری اظهار داشت: در 40 روز اخیر میزان اظهارنامه‌هایی که مشمول کارشناسی مجازی نمی‌شود، افزایش پیدا کرده است و نزدیک به 47 درصد اظهارنامه‌های ما در گروهی قرار می‌گیرد که نیازی به کارشناسی ندارد.
 
وی گفت: این کالاها به کمک سامانه‌های الکترونیکی مستقیم به صندوق و درب خروج می‌رود و بارگیری می‌شود مانند مواد اولیه کارخانه‌ها، فعالان مجاز اقتصادی، کالاهای سرمایه‌ای و... بنابراین چیزی حدود47 درصداظهارنامه‌ها مشمول کار کارشناسی نمی‌شود. در واقع این اعتمادی است که گمرک به این گروه از واردکنندگان کرده است.
 
معاون گمرکی گفت: از انتهای سال 93 ما به دنبال ارائه تسهیلات به واحدهای تولیدی بودیم و نظرات گمرک در قالب ماده 38 قانون رفع موانع تولید مصوب اردیبهشت 94 ابلاغ شد و در ماده38 این قانون تصمیمات بسیار مهم و کارسازی برای واحدهای تولیدی گرفته شده است.
 
وی افزود: یک مورد درباره ترانزیت مواد اولیه، کالاها و تجهیزات واحدهای تولیدی است که قبلاً به میزان دو برابر حقوق وروی باید ضمانت‌نامه بانکی می‌گذاشتند و پولی را با توجه به مشکلات نقدینگی‌شان بلوکه می‌کردند.
 
این موضوع را در قانون رفع موانع تولید اصلاح کردیم و قرار شد معادل حقوق ورودی ضمانت نامه بگذارند و الان هم به جای ضمانت نامه بانکی می توانند بن بیمه بگذارند.
 
عسگری گفت: اقدام دیگر ترخیص کالا با حداقل اسناد بود که ما آیین‌نامه آن را با بانک نوشته‌ایم و ابلاغ کرده‌ایم. کار دیگری که انجام و در قانون پررنگ‌تر شد این بود که واحدهای تولیدی می‌توانند با موافقت بانک کالاهای خود را در انبار اختصاصی خودشان نگهداری کنند و تعداد زیادی از واحدهای تولیدی ما مشمول این قضیه شدند.

وی افزود: استرداد حقوق ورودی کالاهایی که واحدهای تولیدی صادر می کند و باید از محل بودجه‌ای که گمرک درخواست می‌کند و سازمان برنامه صدرصد آن را تأمین می‌نماید در اختیار گمرک قرار گیرد از دیگر تسهیلات است.

عسگری تاکید کرد: تصمیمی که در شرف گرفتن آن هستیم این است که از محل درآمدهای جاری خود استرداد صورت می‌گیرد و در 15 روز که برای استرداد حقوق ورودی کالای صادراتی لحاظ شده این کار انجام شود.

وی گفت: طبق قانون ما باید حقوق ورودی مواد اولیه و کالایی را که واردات آنها قطعی و به محصول نهایی برای صادرات تبدیل شده است ، پس بدهیم و انشالله امیدواریم این مدت را به زیر 15 روز برسانیم و دنبال این هستیم که با کمک مدیریت توسعه مدیریت و منابع گمرک ایران این سیستم را پیاده‌سازی کنیم که کمک بزرگی به تولیدکنندگان خواهد بود.

 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

نسخه قابل چاپ