پنجشنبه 6 ارديبهشت 1397   08:11:39
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
آخرین اخبار
1396/1/28 دوشنبهقالیباف اصل:
یک شرکت ایرانی در راه بورس استانبول
مدیرعامل شرکت بورس تهران اعلام کرد: یک شرکت ایرانی به بورس استانبول می رود.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا) به نقل از واحد مرکزی خبر، حسن قالیباف اصل در تشریح عملکرد بورس تهران در حوزه بین الملل گفت: سال گذشته 12 تفاهمنامه منعقد شد و بورس تهران در سال گذشته با بورس مونیخ، ترکیه و یونان تفاهم نامه امضا کرد.

قالیباف اصل با اشاره به مذاکرات با بورس ترکیه گفت: مهمترین بحث ما بورس ترکیه پذیرش متقابل شرکت ها است هر شرکتی که قصد ورود به یک بورس خارجی را داشته باشد ابتدا باید در بورس کشور خودش پذیرش شود. در حال حاضر یک شرکت ایرانی همزمان در حال پذیرش در بورس تهران و استانبول است.

وی با اشاره به اینکه این اتفاق برای تامین مالی شرکت های ایرانی از بازارهای خارجی بسیار مثبت است گفت: هرچند فرآیند آن زمان بر است.

مدیر عامل شرکت بورس تهران ادامه داد: سال گذشته 260 نفر سرمایه گذار خارجی در بورس تهران حاضر شدند و 260 کد سرمایه گذاری خارجی صادر شد که با احتساب کدهای قبل در پایان سال 95 تعداد کدهای معاملاتی سرمایه گذاران خارجی در بورس تهران به 800 کد رسید. رفت وآمدهای سرمایه گذاران خارجی به بورس تهران افزایش یافت و این بازار مرکز توجه قرار گرفت.

وی در ادامه به افزایش سرمایه بورس تهران اشاره کرد و گفت: سرمایه شرکت سال گذشته از 110 میلبارد تومان به 125 میلیارد تومان افزایش یافت.

قالیباف در ادامه به برنامه های مهم سال جاری اشاره کرد و گفت: مهمترین برنامه امسال انتشار اوراق بدهی ارزی است و تلاش می کنیم تابلوی ارزی بدهی بر بورس تهران راه اندازی شود. بر همین اساس با چند نهاد خارجی وارد مذاکره شدیم مذاکرات با بانک مسقط جدی تر است این بانک با چند 10 شرکت بزرگ بورس جلسه برگزار کرده و برای کمک در این حوزه اعلام آمادگی کرده است.

وی ادامه داد : اوراق ارزی ریسک ارز ندارد و در صورتی که به دلار باشد نرخ هزینه ها نیز دلاری است و هزینه تامین مالی شرکت ها را کاهش می دهد.

وی اظهار امیداوری کرد: این فرآیند امسال به نتیجه برسد ، راه اندازی تابلوی اوراق بدهی ارزی یک پروژه ملی است که با همکاری چند نهاد به انجام خواهد رسید.

قالیباف به عضویت بورس تهران در فدراسیون جهانی بورس ها در سال گذشته اشاره کرد و گفت : در سال گذشته روش بوک بیلدینگ در عرضه های اولیه اجرایی شد همچنین 174 هزار نفر ساعت آموزش داده شدند.

مدیر عامل شرکت بورس با اشاره به اینکه در سال 95 حدود 43 شرکت برای ورود به بورس درخواست دادند گفت : شرکت هایی که قصد ورود به بورس تهران را دارند ،شرکت های بزرگ تر و معتبرتری هستند. سال گذشته آمار خوبی از این شرکت ها داشتیم اما وضعیت بازار اجازه عرضه را نداد چرا که در شرایط رکود سهامداران عمده تمایلی به عرضه های اولیه ندارند ضمن اینکه بورس هم تمایل دارد عرضه ها در زمان رونق انجام شود تا به نقدینگی بازار فشار نیاید.

وی گفت : به طور کلی عرضه اولیه برای بازار سرمایه اتفاق مهمی است چرا که با ورود شرکت ها بازار سرمایه بزرگتر می شود.

قالیباف اصل با اشاره به اینکه یکی از روش های تامین مالی عرضه اولیه است ، ادامه داد: برای سال 96 بیست شرکت در برنامه درج و عرضه اولیه در بورس تهران قرار دارند اما امکان دارد آمار پذیرش ها متفاوت باشد.

همچنین 10 صندوق قابل معامله و 20 اوراق بدهی در برنامه عرضه قرار دارند. در حوزه آموزش نیز برای سال 96 برنامه 177 هزار نفر ساعت آموزش و فرهنگ سازی داریم.
 
 قالیباف با اشاره به اینکه در سال گذشته برای بروزرسانی نرم افزار آتوس اقدام کردیم گفت: سال گذشته با شرکت آتوس قرارداد بستیم که این نرم افزار بروز رسانی شود و احتمالا در نیمه اول سال این اتفاق انجام خواهد شد همچنین بحث عارضه یابی و میز صنعت نیز هر سال برگزار خواهد شد.
 
 خروج شرکت ها از بورس به سادگی امکان پذیر نیست 
  
مدیر عامل شرکت بورس گفت : خروج شرکت ها از بورس به سادگی امکان پذیر نیست.

دکتر حسن قالیباف اصل گفت : بانک صادرات به دلیل بسته بودن نمادش در بورس در پایان اردیبهشت به هیئت رسیدگی به بورس ها رفته است و مطابق دستورالعمل با این بانک برخورد می شود.

وی با اشاره به برنامه سازمان بورس در بازنگری قوانین بازگشای توقف نمادها گفت : هدف این است که شفافیت و نقدشوندگی بازار با کاهش زمان توقف نمادها به دو تا سه روز افزایش یابد.

قالیباف اصل گفت : قرار است سازمان بورس در بحث بازو بسته شدن نمادها تغییراتی ایجاد کند و اختیارهای بیشتری به بورس ها بدهد که این موضوع صرفاً با هدف افزایش نقدشوندگی است.
مدیرعامل شرکت بورس تهران از حضور پررنگ حقیقی ها در بازار سرمایه خبر داد و گفت : انتشار اوراق بدهی ارزی مهم ترین برنامه سال جاری است.

قالیباف اصل با بیان اینکه سهامداران حقیقی مالکیت 20 درصد سهام بازار را در اخیار دارند ، اظهار داشت: با وجود آنکه یک پنجم سهام بازار در اختیار سهامداران حقیقی است اما 50 درصد معاملات متعلق به سهامداران حقیقی است و از این نظر با سهامداران حقوقی کاملا برابری می کند.

قالیباف اصل، در حاشیه دهمین نمایشگاه بین المللی بورس، بانک و بیمه (فاینکس 2017) گفت : پارسال ارزش بازار 322 هزار میلیارد تومان بود و ارزش اسمی 138 هزار میلیارد تومان بود در حالیکه ارزش اسمی بازار در سال 94 معادل 117 هزار میلیارد تومان بود که حاکی از رشد 18 درصدی این شاخص در سال 95 است.

وی افزود: شاخص کل ابتدای سال 80038 واحد بود که این آمار انتهای سال با کاهش 3.5 درصدی به 77230 واحد رسید. شاخص کل هم وزن ابتدای سال 1392 واحد بود که با رشد 19 درصدی به 15723 واحد رسید.

قالیباف درباره ارزش کل معاملات در پایان سال 95 اظهار داشت: انتهای سال 95 ارزش معاملات 64 میلیارد تومان بود در حالی که سال قبل ارزش کل معاملات در بورس تهران به 56 هزار میلیارد تومان رسید که حاکی از رشد 14 درصدی این شاخص در سال 95 بود.

وی با بیان اینکه سهامداران حقیقی مالکیت 20 درصد سهام بازار را در اخیار دارند ، اظهار داشت : با وجود آنکه یک پنجم سهام بازار در اختیار سهامداران حقیقی است اما 50 درصد معاملات متعلق به سهامداران حقیقی است و از این نظر با سهامداران حقوقی کاملا برابری می کند.

این مقام مسئول اظهار داشت: سال 94 ارزش معاملات بازار بدهی 8700 میلیارد تومان بوده که با رشد 8 درصدی به 9300 میلیارد تومان رسید و در انتهای سال ارزش بازار بدهی به رقم 10 هزار میلیارد تومان رسید.

وی یکی از اقدامات مهم در سال 95 را راه اندازی معاملات آپشن خواند و گفت: در پایان سال 95 چهار دارایی پایه امکان اختیار معامله خرید و فروش آنها فراهم شد. و به این ترتیب 30 هزار قرارداد آپشن در بازار سرمایه مورد معامله قرار گرفت. البته برنامه توسعه ای آپشن در سال جاری به طور جدی مورد توجه شرکت بورس است.

وی با بیان اینکه در سال جاری معاونت بازار شرکت بورس به دنبال آن است که دارایی پایه به 20 درصد برساند، گفت: در حوزه پذیرش سال گذشته 20 جلسه برگزار شد که 23 شرکت پذیرش شده، 9 شرکت درج شده و مجموعا در هفت شرکت عرضه شده اند و ادامه عرضه شرکت های پذیرفته شده در سال جاری در صورت مساعد بودن بازار و آمادگی سهامدار عمده انجام می گیرد.

قالیباف با بیان اینکه هفت شرکت عرضه شده سال گذشته 10 هزار میلیارد تومان به ارزش بازار اضافه کرده اند ، گفت : پارسال با درج 11 اوراق بدهی مجموعاً 13 اوراق بدهی در بازار سرمایه مورد معامله قرار گرفتند. همچنین 5 صندوق قابل معامله در این سال در بورس تهران درج شد.

وی با بیان اینکه معاملات بر خط از رشد خوبی در سال 95 برخوردار بوده است گفت: سال گذشته 30 درصد معاملات به صورت برخط انجام گرفت بر این اساس 28700 میلیارد تومان از معاملات آنلاین انجام گرفت در حالیکه سال 94 این آمار 23000 میلیارد تومان بود که حاکی از رشد 23 درصدی معاملات برخط در سال 95 نسبت به مدت مشابه است.

قالیباف درباره کدهای معاملاتی گفت : سال 95 نسبت به سال 94 کدهای معاملاتی رشد 26 درصدی داشت. بر این اساس 145 هزار کد سال گذشته صادر شد.

سخنگوی شرکت بورس درباره نسبت سود مورد انتظار به قیمت بازار در سال 95 گفت: P/E بازار انتهای سال 6.8 درصد بسته شد.

وی با بیان اینکه سال گذشته 167 هزار میلیارد ریال افزایش سرمایه صورت گرفته است، گفت: مجوز 220 هزار میلیارد ریال افزایش سرمایه گرفته شده بود که این مبلغ در صورت های مالی شرکت ها اعمال شد این آمار سال گذشته حدود 19 هزار میلیارد ریال بوده است.

قالیباف با اشاره به 105 کارگزاری گفت: هم اکنون 1617 ایستگاه کاری وجود دارد، 123 تالار اختصاصی در تهران و 152 تالار اختصاصی در مناطق وجود دارد که در مجموع 275 تالار اختصاصی مشغول به فعالیت هستند.

 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو

نسخه قابل چاپ