پنجشنبه 18 آذر 1395   13:10:23
سایر اخبار

وزیر اقتصاد عصر دیروز عازم جمهوری چک شد
وزیر امور اقتصادی و دارایی کشورمان به منظور شرکت در اولین اجلاس همکاری های اقتصادی جمهوری اسلامی ایران و جمهوری چک عصر دیروز در راس هیاتی عازم این کشور شد.
قطع وابستگی دستگاه ها به نرم افزارهای تولیدی شرکت های خارجی لازم است
حجت اله صالحی مشاور وزیر و رئیس مرکز حراست وزارت امور اقتصادی و دارایی اظهار داشت: حراست ها، برای افزایش حفاظت از فنآوری اطلاعات، با بهره گیری از ظرفیت نخبگان نرم افزار کشور، مدیران را به قطع وابستگی دستگاه ها به نرم افزارهای تولیدی شرکت های خارجی متقاعد می نمایند.
برگزاری نخستین نشست اصلاح الگوی مصرف در وزارت اقتصاد
اولین نشست کارشناسی ستاد امر به معروف و نهی از منکر در خصوص بررسی و تبادل نظر برای تهیه متن اجرایی راهبردهای اصلاح الگوی مصرف در نظام اداری کشور در محل وزارت اقتصاد برگزار شد.

مقالات

مدیریت کیفیت جامع (TQM) و ارتباط آن با ساختار مالی سازمانها
پنجره واحد خدمات شهری و اجتماعی ضرورتی مغفول
مالیات بر ارزش افزوده؛ سازوکاری کارآمد در چرخه اقتصادی
مالیات بر ارزش افزوده بیش از آنکه ابزار درآمدزایی باشد یک سازوکار مدیریت اقتصادی است که می تواند به رشد و توسعه اقتصادی کشور کمک شایانی کند.

گزارش

گزارش گمرک ایران از میزان تجارت خارجی کشورهای عضو اکو
میزان تجارت خارجی کشورهای عضو اکو از 845 میلیارد دلار گذشت.
فرا روندهای خاورمیانه: تحول در منطقه ما
راه اندازی گمرک دیجیتال و بزرگ ترین بانک اطلاعات تجارت خارجی کشور؛ دستاوردهای گمرک
گمرک جمهوی اسلامی ایران 20 دستاورد خود در دولت یازدهم بویژه راه اندازی گمرک دیجیتال را برشمرد.

یادداشت

مدیریت بسیجی
مدیریت بسیجی، مدیریتی مبتنی بر معنویت اسلامی و ارزشهای انسانی است
گام محکم دولت با اوراق بهادار اسلامی
همسویی نظام مالیاتی با نظام تولید رقابت پذیر در اصلاحیه قانون مالیات های مستقیم

گفتگو

سبک و سنگین زوایای پولی و بانکی در برنامه ششم
مدیرعامل بانک توسعه صادرات گفت: از مواردی که لازم است در لایحه برنامه ششم توجه بیشتری به آن شود، موضوع افزایش سرمایه بویژه برای بانک های دولتی است.
برگِ برنده
حدود یک ماه قبل بود که در گفت‌وگوی پایان سال با علی طیب‌نیا، وزیر امور اقتصادی و دارایی، او به تشریح دو چالش مالی و اعتباری اقتصاد ایران پرداخت. چالش‌هایی که همزمانی و گستردگی آن طی چهار دهه گذشته نظیر نداشته و موقعیتی بی‌سابقه را برای اقتصاد ایران به وجود آورده است. دولت اما برای مدیریت بخشی از مشکلات اقتصاد ایران که از قضا به همین نهاد برمی‌گردد، یعنی بدهی‌های دولتی، راه‌حلی نسبتاً بدیع ارائه کرده است: انتشار چهار نوع اوراق که برخی از آنها برای نخستین بار منتشر می‌شوند. علی طیب‌نیا که در گفت‌وگوی زمستانی سال گذشته رقم دقیق بدهی‌های دولت را اعلام کرد، این بار در گفت‌وگوی بهاری به تشریح جزییات بیشتری از این بدهی‌ها و طلبکاران می‌پردازد. طیب‌نیا همچنین از جزییات انتشار 67 هزار میلیارد تومان انواع اوراق می‌گوید؛ اوراقی که انتشار آنها گامی بزرگ در توسعه بازار بدهی به شمار می‌روند. به گفته وزیر اقتصاد، بر اساس برنامه دولت، امسال تنها در فرابورس 17 هزار و 500 میلیارد تومان اسناد خزانه اسلامی عرضه خواهد کرد. دولت همچنین قصد دارد 15 هزار میلیارد تومان اوراق صکوک نیز منتشر کند. اسناد خزانه اسلامی و صکوک، تنها دو قلم
خوش‌قولی برای تسویه
هدف دولت این است که بدهی بد را به بدهی خوب تبدیل و ترکیب بدهی‌ها را اصلاح کند. دولت به دنبال آن نیست که بدهی‌های خود را صفر کند. چراکه بدهی داشتن بد نیست اما نباید جنس بدهی‌ها بد و ناسالم باشد. در این راستا نیز توسعه بازار بدهی را در برنامه داریم که از این طریق بدهی بد دولت به بدهی خوب تبدیل می‌شود. به همین خاطر قرار است چهار نوع اوراق هریک با ویژگی‌های خاصی که دارند بر اساس بودجه سال 1395 در جهت توسعه و بسط بازار بدهی منتشر شوند.» این جملاتی است که مدیرکل مدیریت بدهی‌ها و تعهدات عمومی دولت وزارت امور اقتصادی و دارایی در پاسخ به اینکه چرا دولت تصمیم گرفته است از طریق انتشار چهار اوراق که در لایحه بودجه امسال پیش‌بینی شده بدهی‌های خود را پرداخت کند. مهدی بنانی معتقد است: «صرف‌نظر از قابلیت اوراق در نقدپذیر کردن بدهی‌های دولت، توسعه اوراق می‌تواند برای تامین مالی جدید نیز مورد استفاده قرار گیرد که ابزار مناسبی برای رعایت حقوق بین‌نسلی نیز محسوب می‌شود. یعنی ساخت پروژه‌ها با استفاده از صکوک، تامین مالی شده و پس از بهره‌برداری، از محل منافع حاصل از بهره‌برداری بدهی‌های مربوطه تسویه شود. بدهی‌های ناشی از این نوع ا

فیلم

بيشتر