جمعه 3 اسفند 1397   20:47:05
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
1397/5/9 سه‌شنبهمسعود کرباسیان خبر داد:
اقدامات فوري دولت براي ساماندهي بازارهای سرمایه گذاری/ با سواستفاده كنندگان از قوانين ارزي به مثابه قاچاقچي برخورد مي شود
وزیر امور اقتصادی و دارایی طی یادداشتی، به اقدامات فوری وزرات امور اقتصادی و دارایی برای رسیدگی به وضعیت اقتصادی کشور اشاره کرد و نوشت: سياست دولت، ایجاد انضباط و ثبات در نظام اقتصادی کشور است.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، دکتر مسعود کرباسیان افزود: دولت بر این اعتقاد است که مردم باید بدانند و از روندهای اصلاحی یا اقدامات آتی باخبر باشند.

وی تصریح کرد: شفافیت و مبارزه جدی با فساد، رانت در كنار ايجاد مشوق هاي سرمايه گذاري در بازارهای پویا، امن و کم ریسک از  مهمترین اولویت هاي کنونی کشور است.

 کرباسیان تاکید کرد: وزارت امور اقتصادی و دارایی بدون هیچ معذوریت و ملاحظه‌ای اقدامات اجرایی اصلاحی را به انجام می‌رساند و در جهت تامین منافع مردم و فعالان اقتصادی تمام توان اجرایی مجموعه را به کار گرفته شده‌است. 

وی خاطرنشان کرد: صادقانه می‌گویم تمام اضطراب‌های مردم را درک می‌کنیم؛ متاسفانه افراد فرصت طلب از وضعیت اقتصادی کشور سوء استفاده کرده‌اند و آرامش روانی و اقتصادی مردم به این جهت مخدوش شده‌است. 

وزیر اقتصاد با بیان اینکه، خوشبختانه شوراي هماهنگي اقتصادي تصميماتي اتخاذ كرده كه مي تواند تا حدودي به بهبود شرايط سرمایه گذاری مردم در بازارهای باثبات، رو به رشد، امن و منطقی کمک كند، اظهار داشت: بر اين اساس و  با تاييد رياست جمهوري به‌منظور هدایت نقدینگی به سمت بازار سرمایه، تامین مالی بخشی از سرمایه‌گذاری‌های جدید و ترغیب سرمایه‌گذاران به حضور فعال‌تر در بازار سهام، از طریق کاهش هزینه مبادله سهام و حق تقدم سهام در بورس مقرر شد در سال 1397، نرخ مالیات فروش سهام و حق تقدم سهام از نیم درصد به یک دهم درصد ارزش فروش سهام و حق تقدم کاهش یابد.

وی افزود: چند هفته قبل در وزارت اقتصاد به این موضوع اشاره کرده بودیم و اکنون این موضوع به تایید رسیده است. 

وزیر اقتصاد یادآور شد: همچنين جهت تشویق سرمایه‌گذاری بیشتر شرکت‌ها و ترغیب آن‌ها به عدم تقسیم بخش بیشتری از سود اکتسابی و استفاده از منابع حاصل برای افزایش سرمایه و در نتیجه توسعه خطوط تولید و ایجاد فرصت‌های شغلی جدید و  کاهش نیاز به اخذ وام از شبکه بانکی، مقرر گردید در سال 1397، مالیات بر درآمد آن بخش از سود تقسیم‌نشده شرکت‌های ثبت‌شده نزد سازمان بورس اوراق بهادار که به حساب سرمایه منتقل می‌شود (موضوع ماده 105 قانون مالیات‌های مستقیم) مشمول نرخ صفر باشد.

کرباسیان افزود: این سرفصل‌ها را به این جهت اعلام می‌کنم که مردم مطلع باشند و بدانند که دولت از کار نایستاده است. 

وی گفت: براي ساماندهي نظام ارزي و تجاري كشور و به جهت برخورد قاطع با متخلفان، دستگاههاي مجري موظف شده‌اند در زمان ثبت سفارش، سوابق افراد را از طريق گمرك بررسي كنند؛ در مرحله بعدي حتي تمام استعلامات در زمان ترخيص و تا شش ماه بعد  از آن هم بررسي مي‌شود.

وزیر اقتصاد ادامه داد: البته تجار شناسنامه دار و متعهد بدانند كه همه اين فرآيندها در كمترين زمان و بدون آسيب به سرعت ترخيص كالا انجام مي شود.

کرباسیان در ادامه یادداشت خود نوشته است: همچنين براي انجام برخوردهاي قاطع با متخلفان از این پس در صورت تشکیل پرونده بابت بیش بود ارزش و احاله آن به تعزیرات حکومتی و البته پس از رسیدگی در کمیسیون‌های مربوطه ترتیبی اتخاذ خواهد شد تا پرونده‌های مورد نظر به مثابه قاچاق تلقی و خارج از نوبت و با اولویت مورد رسیدگی قرار گیرد؛ در این پروندها از صدور حکم برائت جلوگیری خواهد شد.

وزیر اقتصاد در پایان با بیان اینکه، باید زمینه‌های ایجاد انواع فساد و رانت در اقتصاد ایران از میان برود تاکید کرد: اصلاحات ساختاری اقتصادی در حال انجام است و بزودی مردم اثرات آن را در زندگی‌شان لمس می‌کنند و البته که سوء استفاده کنندگان نیز از اقداماتشان پشیمان خواهند شد.

 
امتیاز دهی
 
 

آرشیو
نسخه قابل چاپ