سه‌شنبه 20 آذر 1397   13:31:44
  • ارسال به دوستان
نام ارسال کننده :  
ایمیل ارسال کننده:
نام دریافت کننده :
ایمیل دریافت کننده :  
موضوع ایمیل :
کد تصویری :
 
گفتگو

1396/6/12 يكشنبهمشاور وزیر اقتصاد با اشاره رتبه نخست این وزارتخانه در جشنواره شهید رجایی:
موفقیت چشمگیر خانواده وزارت اقتصاد، نتیجه توجه ویژه به برنامه های اسناد بالادستی نظام است
مشاور وزیر و مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی طی گفت و گویی، موفقیت چشمگیر مجموعه وزارت اقتصاد، سازمان امور مالیاتی و گمرک جمهوری اسلامی در کسب عناوین برتر جشنواره شهید رجایی را ماحصل تلاش چشمگیر، همیت گروهی و نگاه ویژه مسئولان وزارتخانه به تحقق برنامه های اسناد بالادستی همچون سند چشم انداز بیست ساله نظام، برنامه ششم توسعه و نگاه خاص دولت تدبیر و امید به ارتقای شاخص بهره وری اداری خواند.
به گزارش شبکه اخبار اقتصادی و دارایی (شادا)، مصطفی خسروی در گفت و گو با خبرنگار شادا، با بیان این مطلب اظهار امیدواری کرد، مجموعه خانواده بزرگ وزارت امور اقتصادی و دارایی با تلاش بیش از پیش، ضمن تداوم و تکرار موفقیت بدست آمده درسالجاری، بتواند این رویه را  در سال های بعد توسعه دهد به نحوی که تمام سازمان های زیرمجموعه و توابع وزارتخانه در ارزیابی جشنواره شهید رجایی حائز بهترین نمرات و امتیازات شوند.
گفتنی است، در جریان برگزاری سیزدهمین جشنواره شهید رجایی، خانواده وزارت امور اقتصادی و دارایی باکسب بالاترین امتیاز در شاخص های عمومی و اختصاصی (امتیاز 98 در شاخص های اختصاصی) موفق به کسب رتبه برتر از بین وزارتخانه ها، سازمان های مستقل و معاونت های زیر نظر نهاد ریاست جمهوری شد.

بر این اساس همچنین، سازمان امور مالیاتی در میان سازمان های تابعه دستگاه های دولتی، در بعد        شاخص های عمومی و گمرک جمهوری‌ اسلامی نیز در رشته دولت الکترونیک  موفق به کسب رتبه برتر سیزدهمین جشنواره شهید رجایی شدند.

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی در تشریح روند ارزیابی عملکرد و مجموعه شاخص های اختصاصی و عمومی وزارت اقتصاد اظهار داشت: فصل یازدهم قانون مدیریت خدمات کشوری به ارزیابی عملکرد اختصاص پیدا نموده است. در این راستا براساس ماده 81 قانون مذکور دستگاه‌های اجرایی مکلفند با استقرار نظام مدیریت عملکرد مشتمل بر ارزیابی عملکرد سازمان، مدیریت و کارمندان، برنامه‌های سنجش و ارزیابی عملکرد و میزان بهره‌وری را در واحدهای خود به مورد اجرا گذاشته و ضمن تهیه گزارش‌های نوبه‌ای و منظم، نتایج حاصل را به سازمان امور اداری و استخدامی کشور گزارش نمایند.

وی افزود: این گزارشات، جهت تنظیم اقدام های لازم در راستای بهبود عملکرد در سطوح مختلف، نظام مند نمودن فعالیت ها و اقدامات، تصحیح اهداف، سیاست‌ها، وظایف و برنامه ها، ارتقای شفافیت و پاسخگویی و سلامت اداری، با رویکرد معیار‌های اثربخشی، کارایی، اقتصادی و اخلاقی، بکار گرفته می شوند.

خسروی ارزیابی عملکرد دستگاه های اجرایی را شامل دو بعد عمومی و اختصاصی عنوان کرد که در سطوح ملی و واحدهای استانی اجرا می شوند؛ به این ترتیب که شاخص های اختصاصی تحقق ماموریت های اصلی و شاخص‌های عمومی، برآورده شدن اهداف سند تحول اداری را مورد سنجش قرار می دهند.

خسروی شاخص‌های عمومی مد نظر در ارزیابی عملکرد سال 1395را شامل شش محور از جمله "مهندسی نقش و ساختار دولت در سطح ملی" مشتمل بر شاخص هایی در زمینه واگذاری واحدهای عملیاتی و خدمات، کاهش تعداد پست های سازمانی و مدیریتی، واگذاری وظایف به سطوح استانی و شهرستانی و مهندسی اصلاح ساختار دستگاه ذکر کرد.

وی یکی دیگر از شاخص های مزبور را "دولت الکترونیک و هوشمند سازی اداری" خواند که در آن مواردی مانند اطلاع رسانی الکترونیکی خدمات، الکترونیکی کردن خدمات، به اشتراک‌گذاری پایگاه های اطلاعاتی و انجام استعلامات الکترونیکی و ... مورد سنجش قرار می‌گیرند.

به گفته خسروی، علاوه بر شاخص های فوق که وابسته به احصا و تائید خدمات هستند، شاخص های دیگری همچون استاندارد سازی وب سایت، بکارگیری سامانه خدمات الکترونیکی دولت (ستاد)، ثبت اطلاعات فضاهای اداری در سامانه سادا و ... نیز در این برنامه مد نظر قرار می گیرند.

"مدیریت سرمایه انسانی" یکی دیگر از شاخص عمومی جشنواره شهید رجایی از قول مشاور وزیر و مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی است که در سطح ملی مشتمل بر شاخص هایی در زمینه تنظیم برنامه و اجرای ساماندهی نیروی انسانی، رعایت عدالت استخدامی، کاهش نیروهای رسمی و پیمانی و رعایت سقف نیروهای قراردادی، بازطراحی مشاغل اختصاصی دستگاه، سیاست گذاری، برگزاری و ارزشیابی دوره های آموزشی،  اجرای ضوابط انتخاب و انتصاب مدیران و ... می شود.

وی "خدمات عمومی در فضای رقابتی" را یکی دیگر از این شاخص ها خواند که در سطح ملی مشتمل بر دو شاخص در زمینه اجرای حسابداری تعهدی و استاندارد سازی خدمات دستگاه می شود.

همچنین "صیانت از حقوق مردم و سلامت اداری" یکی دیگر از شاخص های عمومی جشنواره شهید رجایی است که به گفته خسروی، در سطح ملی مشتمل بر شاخص هایی در زمینه ارتقاء سلامت اداری و صیانت از حقوق مردم، افزایش اثربخشی نظام رسیدگی به تخلفات اداری، ترویج فرهنگ اقامه نماز، رسیدگی به شکایات مردمی و ارتباطات در بستر سامد و مناسب سازی فضاهای اداری برای جانبازان می شود.

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی "استقرار نظام جامع مدیریت عملکرد" را یکی دیگر از شاخص های مذکور عنوان کرد که در سطح ملی مشتمل بر شاخص های انجام ارزیابی عملکرد، تهیه و تدوین گزارش آسیب‌شناسی، تهیه و تدوین گزارش ارزیابی استراتژیک و اجرای دستور العمل ارزیابی عملکرد کارکنان است.

وی یاد آور شد: اهداف کمّی تعدادی از شاخص های عمومی سال های 1394 و 1395 و 1396، بر اساس   تفاهم نامه، برنامه عملیاتی سه ساله اصلاح نظام اداری وزارتخانه (و سازمان های تابعه) با سازمان اداری و استخدامی کشور تعیین شده است.

خسروی دستگاه های مورد ارزیابی توسط دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارتخانه، در دوره ارزیابی سال 1395 را عبارت از "ستاد وزارتخانه (سطح ملی) و ادارات کل امور اقتصادی و دارایی استان ها (برش استانی)"، "سازمان امور مالیاتی کشور"، "گمرک جمهوری اسلامی ایران"، "بیمه مرکزی ایران"، "سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران"، " سازمان خصوصی سازی"، "سازمان جمع آوری و فروش اموال تملیکی"، "سازمان بورس و اوراق بهادار"، "شرکت سهامی بیمه ایران" و "بانک‌های دولتی" شامل بانک های ملی، سپه، مسکن، صنعت و معدن، کشاورزی و توسعه صادرات اعلام کرد که جز بیمه ایران و بانک‌های دولتی (که در سطح وزارتخانه بررسی می شوند) مابقی توسط سازمان اداری و استخدامی کشور مورد رسیدگی نهایی قرار می گیرند.

وی اعلام کرد: دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارتخانه در تاریخ 15 اردیبهشت ماه امسال با ارسال گزارش "خود ارزیابی" مجموعه وزارتخانه  به سازمان اداری و استخدامی کشور، وارد مرحله بعد کار یعنی رسیدگی به وضعیت شاخص های سازمان های تابعه در برش ملی و سازمان مدیریت و برنامه ریزی استان ها در برش استانی شد.

مشاور وزیر و مدیرکل دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی، اهم برخی اقدامات این دفتر در راستای بهبود عملکرد سال 1395 نسبت به ادوار گذشته (علاوه بر انجام وظایف قانونی محوله) را عبارت از "ارائه گزارش نهایی ارزیابی منضم به تحلیل عملکرد به مسئولین ستاد و سازمان های تابعه"، "هم راستا کردن تلاش ها و فعالیت های کلیه واحدهای ستادی مرتبط با شاخص های عمومی و اختصاصی جهت ارتقای هم افزایی از طریق برگزاری جلسات متعدد اعضای کمیته مدیریت عملکرد" و "برگزاری جلسات هم‌اندیشی‌ و عارضه‌ یابی با حضور اعضای کمیته مدیریت عملکرد در محل سازمان های تابعه در سطح روسا و معاونین آنها به منظور بررسی نتایج ارزیابی سال 1394 و بررسی نقاط قوت و ضعف و ارائه رهنمودهای تخصصی" عنوان کرد.

وی "تاکید بر اهمیت و پیگیری از کلیه سازمان های تابعه وزارت نسبت به آسیب شناسی (و در صورت لزوم تکمیل) شاخص های اختصاصی قبلی و پیشنهاد شاخص های جدید که فعالیت‌های آنها را بطور مناسب منعکس می نماید" را یکی از اقدامات مهم دفتر مذکور خواند و اعلام کرد: یکی از شاخص های جدید پیشنهادی، شاخص حسابداری تعهدی بود که امسال به پیشنهاد ما و هماهنگی سازمان امور اداری و استخدامی به عنوان یک شاخص در سطح ملی مورد تایید قرار گرفت.

خسروی "برگزاری سمینار تخصصی ارزیابی عملکرد در سطح وزارتخانه و دستگاه های تابعه"، "تلاش در جهت پیوند حوزه های ارزیابی عملکرد سازمانی و انفرادی از طریق اختصاص بخشی از امتیازات ارزیابی کارکنان به نمره ستاد وزارتخانه به منظور مرتبط کردن نتایج ارزیابی با منافع کارکنان" و "راهبری موضوع و سایر اقدامات لازم را از جمله دیگر اقدامات دفتر ارزیابی عملکرد و پاسخگویی به شکایات وزارت امور اقتصادی و دارایی در سال 1395 عنوان کرد.

وی ادامه داد: بر اساس بخشنامه سازمان امور اداری و استخدامی کشور در خصوص جشنواره شهید رجایی سال جاری، ستاد مرکزی جشنواره شهید رجایی با عضویت معاونین سازمان اداری و استخدامی کشور و برخی از مسئولان دستگاههای اجرایی و صاحب نظران مدیریتی و اداری، در سازمان اداری و استخدامی کشور )به ریاست ر ییس سازمان( تشکیل شده است.

خسروی در ادامه یکی از وظایف ستاد مرکزی جشنواره شهید رجایی را "انتخاب سه دستگاه دارای بالاترین امتیاز در مجموع دو بعد شاخص های عمومی و اختصاصی از بین وزارتخانه ها، سازمان های مستقل و معاونت های زیر نظر رییس جمهور خواند" که حدود 88 دستگاه را شامل می شود.

به گفته خسروی، "انتخاب سه دستگاه حائز بالاترین امتیاز در مجموع دو بعد شاخص های عمومی و اختصاصی از بین سازمان ها، موسسات و شرکت های وابسته و تابعه دستگاه های اجرایی"، "انتخاب حداکثر 3 دستگاه در محورهای شاخص های عمومی و حداکثر 3 دستگاه در سه محور شاخص های اختصاصی" و "انتخاب تیم های کاری موثر شامل حداکثر 4 نفر در هر یک از دستگاه های منتخب فوق" از جمله برخی دیگر از وظایف ستاد مرکزی جشنواره شهید رجایی است.

 

 
امتیاز دهی
 
 

بيشتر

نسخه قابل چاپ