• EN
  • شنبه, 21 تير 1399
  • ساعت : ۱۶:۶:۱۵
  • تاريخ :
     ۱۳۹۶/۰۶/۱۴ 
  • کد خبر : ۶۶۴۴۷
اعتبار هشت میلیارد یورویی كره جنوبی، برای بخش خصوصی هم قابل بهره برداری است
سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران با انتشار اطلاعیه ای، ضمن تاکید بر اینکه پرداخت اعتبار هشت میلیارد یورویی اکزیم بانک کره جنوبی، متناسب با پروژه های معرفی شده از سوی ایران بوده و متن قرارداد، پیش از اجرایی شدن، باید به تایید هیات دولت برسد، تصریح کرد: استفاده از خط اعتباری و یا وام مذکور، منحصر به دولت نبوده و بخش بخش خصوصی هم می تواند از آن استفاده کند.
در اطلاعیه سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران می خوانیم: با عنایت به مذاکرات اولیه با اگزیم بانک کره جنوبی توسط بانک مرکزی کشورمان و سازمان سرمایه گذاری جهت ارائه تسهیلاتی برای ساخت بیمارستان در کشورمان در سال 1393 (در دوران تحریم)، یادداشت تفاهمی در خصوص چارچوب همکاری های مالی بین دو کشور در سال 1394 منعقد گردید که سقف پنج میلیارد دلار برای همکاری در زمینه بهداشت و ساخت بیمارستان در متن یادداشت تفاهم (که خارج از تحریم های موجود بوده) امضاء شد.

اطلاعیه می افزاید: به دنبال رفع تحریم های ناعادلانه و طی مذاکراتی که توسط سازمان سرمایه گذاری و بانک مرکزی انجام شد و همچنین امکان استفاده از این تسهیلات برای بخش های دیگر کشور از جمله حوزه راه، نیروگاه ها و ... رقم اعتبار از پنج میلیارد یورو به هشت میلیارد یورو افزایش یافت.

بنا بر اطلاعیه سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، پس از پیگیری های صورت پذیرفته در بهمن ماه سال 1394 پیش نویس متن موافقتنامه مالی و ضمانتنامه مربوطه از اگزیم بانک کره دریافت و توسط بانک مرکزی و بانک های عامل کشورمان و سازمان سرمایه گذاری مورد بررسی قرار گرفت و ده ها جلسه در سازمان سرمایه گذاری و بانک مرکزی برگزار و متون موافقتنامه مالی(خط اعتباری) و ضمانتنامه آن توسط همکاران بانک مرکزی و سازمان سرمایه گذاری با مقامات اگزیم بانک کره مذاکره و نهایتا موافقتنامه مالی خط اعتباری مذکور در تاریخ دوم شهریور ماه1396 در سئول توسط بانک های عامل مربوطه و اگزیم بانک کره جنوبی امضاء شد.

سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران در اطلاعیه خود، بانک های عامل ایرانی طرف قرارداد اکزیم بانک کره جنوبی را شامل 12 بانک توسعه صادرات، پارسیان، اقتصاد نوین، پاسارگاد، رفاه کارگران، سامان، سپه، صنعت و معدن، ملت، ملی، تجارت و کارآفرین اعلام کرده است.

بر این اساس، اقدام بعدی، اخذ مصوبه هیات دولت برای مجاز نمودن وزارت اقتصاد جهت امضای ضمانتنامه دولتی به نفع اگزیم بانک کره است که پیش نویس مصوبه هیات دولت تهیه و ابتدای هفته آتی به هیات دولت ارسال خواهد شد.
اطلاعیه تصریح دارد: آنچه که امضاء شده و ضمانتنامه ای که متعاقبا صادر می گردد، در واقع تامین هشت میلیارد یورو بوده و برخلاف اظهار نظر برخی رسانه ها، هنوز بدهی ای برای دولت ایجاد نشده و به مقداری که برای پروژه ها از این مبلغ استفاده می شود بدهی ایجاد خواهد شد.

اطلاعیه تاکید دارد: از خط اعتباری و یا وام موجود، هم بخش دولتی (پس از تایید شورای اقتصاد برای هر پروژه) و هم بخش خصوصی (پس از طی مراحل لازم) می توانند استفاده نمایند.

بنا بر اطلاعیه سازمان سرمایه گذاری و کمک های اقتصادی و فنی ایران، پس از صدور ضمانتنامه، هر پروژه ای که مراحل قانونی داخلی را طی نموده و مستندات لازم را ارائه نماید به اگزیم بانک کره جنوبی معرفی و سپس برای هر یک در چارچوب قرارداد امضاء شده یک "قرارداد پروژه" با بانک عامل و یک "قرارداد تجاری" با طرف کره ای امضاء می شود.
 
امتیاز :  ۰ |  مجموع :  ۰

برچسب ها

    V5.7.4.0