• EN
  • شنبه, 21 تير 1399
  • ساعت : ۱۶:۲۲:۱۴
  • تاريخ :
     ۱۳۹۷/۰۹/۰۷ 
  • کد خبر : ۶۹۸۲۹
بورس و دارایی‌ های مالی و واقعی
بورس نیز یکی از انواع بازارهاست. امروزه، بازارها دیگر صرفاً به یک مکان خاص محدود نمی ‌شوند و می ‌توانند در قالب یک شبکه ارتباطی مثل اینترنت تشکیل شوند

انواع نیازهای انسان سبب شده است تا در جوامع مختلف، مردم محل هایی را به نام بازار ایجاد کنند. بازار مکانی عمومی است که در آن خریداران و فروشندگان معاملات خود را مستقیماً یا از طریق واسطه ‌ها انجام می دهند.

بورس نیز یکی از انواع بازارهاست. امروزه، بازارها دیگر صرفاً به یک مکان خاص محدود نمی ‌شوند و می ‌توانند در قالب یک شبکه ارتباطی مثل اینترنت تشکیل شوند.

در بازارها دارایی ‌های مختلفی مورد خرید و فروش قرار می ‌گیرد. در یک طبقه ‌بندی کلی، دو نوع دارایی عمده وجود دارد: دارایـی مالی و دارایی واقعی. برای درک بهتر مفهوم بورس، بهتر است ابتدا درباره این دو نوع دارایی توضیح دهیـم.

منظور از دارایی های فیزیکی یا دارایی‌ های واقعی، همان طور که از نام آن برمی ‌آید، دارایی ‌هایی هستند که جنبه فیزیکی دارند، مثلاً خودرو، املاک و مستغلات، لوازم منزل، طلا و.. دارایی ‌های فیزیکی هستند اما دارایی‌ های مالـی که به آنها دارایی‌ های کاغذی هم گفته می‌ شود، دارایی‌ هایی هستندکه ارزش آنها به پشتوانه یک دارایی‌ دیگـر تعیین می ‌شود.

به عنوان مثال، دارنده سهام یک شرکت، به نسبت سهام خود در دارایی ‌ها و منافع شرکت مذکور سهیم می‌ شود یا دارنده اوراق مشارکت، به واسطه مشارکت در پروژه‌ ای که اوراق مذکور برای تأمین مالی آن پروژه منتشر شده، سود به دست می ‌آورد.

به نظر شما در بورس کدام نوع از این دارایی ‌ها مورد معامله قرار می ‌گیرد؟ بورس‌ به عنوان یک بازار، محلی است که انواع دارایی ‌ها، اعم از دارایی‌ های مالی و یا واقعی در آنجا خرید و فروش می ‌شود. به بورسی که در آن دارایی‌ های مالی یا اصطلاحاً دارایی ‌های کاغذی خرید و فروش می ‌شود، بورس اوراق بهادار و به بورسی که در آن دارایی ‌های واقعی یا کالاهای فیزیکی خرید و فروش می ‌شود، بورس کالا می ‌گوییم. نوع دیگری از بورس به اسم بورس ارز هم وجود دارد که در آنجا، پول رایـج کشورها خرید و فروش می ‌شود.

توجه داشته باشید که ما در این مطلب، بیشتر به معرفی بورس اوراق بهادار یا اصطلاحـاً بازار سهام و نحوه سرمایه‌ گذاری در این بازار می ‌پردازیـم و از معرفی تفصیلی بورس کالا یا بورس ارز صرف نظر می ‌کنیم؛ چون بخش عمده خریداران و فروشندگان بورس کالا را اشخاص حقوقی، اعم از شرکت ‌ها و سازمان‌ ها با رقم‌ های معاملاتی بالا تشکیل می‌ دهند و بنابراین، موضوعات آن دامنه محدودتری از مخاطبان را در بر می ‌گیرد و بورس ارز نیز هنوز در کشور ما راه ‌اندازی نشده است.

این در حالی است که بخش زیادی از خریداران و فروشندگان سهام یا اصطلاحاً سرمایه‌ گذاران در بورس اوراق بهادار، اشخاص حقیقی‌ هستند که بعضاً حتی با مبالـغ کم و پس ‌اندازهای مازاد خود، از طریق خرید سهام شرکت ‌ها یا سایر اوراق بهاداری که در بورس خرید و فروش می ‌شود، در این بازار سرمایه‌ گذاری کرده‌ اند.جالب است بدانید در حال حاضر، بیش از 10 میلیون نفر در بورس کد سهامداری دارند که این موضـوع، نشان ‌دهنـده فراگیـر بودن بورس اوراق بهـادار است.

مهم نیست چقدر پس‌انداز دارید، مهم این است که با کمترین مبالغ هـم بتوانیـد یک سرمایه‌گذاری قانونی، سودآور و مؤثر انجام دهید.


منبع: سایت بازار سرمایه

امتیاز :  ۵.۰۰ |  مجموع :  ۱

برچسب ها

    V5.7.4.0